חני נחמיאס

חני נחמיאס נולדה בתל אביב למשפחה של יוצאי סלוניקי שביוון. הוריה הם יעקב ופנינה נחמיאס. היא גדלה בגבעתיים. בת דודתה היא איילת נחמיאס-ורבין. בילדותה הופיעה ב"מקהלת צדיקוב" וב"תיאטרון מארץ עוץ" שבו כיכבה בתפקיד חנהל'ה בהצגה "שמלת השבת של חנה'לה" ואף השתתפה כילדה בסרט "אני ירושלמי" של יהורם גאון מ-1971 בקליפ לשיר "השר משה מונטיפיורי". הייתה חברה בקן בורוכוב של הנוער העובד והלומד בעיר[1],ואת לימודיה התיכוניים עשתה ב"אורט טכניקום" שבגבעתיים.


ב-1978 היא התגייסה לצה"ל ושירתה כפקידת מבצעים בגולני במשך 3 חודשים.[2] לאחר מכן, נחמיאס עברה ללהקת הנח"ל והשתתפה בארבע תוכניות בידור עם הלהקה. ביום העצמאות השלושים למדינת ישראל הייתה ממבצעי "שיר לשלום" בתוכנית טלוויזיה ששודרה מבנייני האומה. לאחר שחרורה הצטרפה לתיאטרון הקאמרי ושיחקה בהצגות שונות, בהן: "אורזי מזוודות" של חנוך לוין, "הנשים האבודות מטרוייה", "טוב", "מיטות משונות", "סווני טוד" ועוד. גם כשהפכה לכוכבת ילדים בעקבות שידור סדרת הטלוויזיה "בלי סודות", הקפידה לחזור תמיד לאהבתה הגדולה, התיאטרון. הצגות נוספות בהשתתפותה היו: "אדונן של שתי משרתות" (תיאטרון באר שבע), "משפחת ישראלי" (תיאטרון חיפה) ו"מתנקשים" (תיאטרון בית ליסין). בשנת 1988 שיחקה במחזמר "סאלח שבתי" בתפקיד העובדת הסוציאלית בת שבע, אך נאלצה לפרוש עקב לוח זמנים צפוף. בשנת 2002 חזרה לקאמרי לקומדיה "טובים השניים". בשנת 2005 הופיעה במחזמר "מי שחלם" על פי קורות חייו של יצחק רבין.


השתתפה בסרטי הקולנוע "בובה" של זאב רווח (1987),"חיים זה חיים" של מיכל בת אדם (2002) תפקיד עליו הייתה מועמדת לפרס אופיר ו"דץ הבלץ" (2015).
נחמיאס מזוהה מזה שנים רבות ככוכבת ילדים. היא השתתפה במספר רב של תוכניות טלוויזיה, מחזות זמר ומופעי ילדים גדולים כמו הפסטיגל אותו הנחתה חמש פעמים ו"מותק הילדות התחברו" לצדה של ציפי שביט. כמו כן כתבה 17 ספרי ילדים ונוער שהמוכרים בהם הם סדרת "סודות נעורים" והוציאה עשרות קלטות וידאו בהשתתפותה, בהן "שירים קטנים", "הטנטנים בארץ הצבעים", "הטנטנים בארץ הגדלים" ו"בלי חיתולים" שהפכו מאז ללהיטים גדולים. היא השתתפה במחזות הזמר לילדים "פיטר פן", "צלילי המוזיקה", "עליסה", "אנני", "תום סוייר", "מאמא מיה", "היפה והחיה", "נרניה", "101 כלבים דלמטיים" ועוד. על השתתפותה במחזות הזמר "צלילי המוזיקה" ו"אנני" זכתה בפרס התיאטרון הישראלי.
בזמן שהופיעה נחמיאס במחזמר "צלילי המוסיקה" ביום של הפיגוע בדיזנגוף סנטר ב-4 במרץ 1996 זכורה פריצתה בבכי לעיני התקשורת בעקבות הפיגוע בריאיון שנערך עמה לאחריו בתוכנית "מבט".


בין תוכניות הטלוויזיה לילדים בהשתתפותה היו הסדרה ללימוד קריאה "בלי סודות" וסדרת ההמשך "בסוד העניינים" ששודרו בטלוויזיה החינוכית, תוכנית הילדים "פרפר נחמד" ששודרה גם בטלוויזיה החינוכית,סדרת הבידור לילדים "הופה היי" בערוץ הראשון בהרכבו השני ב-1990 ובשנים 1994-1992 ובפרק אחד בהרכבו הראשון בשנת 1986, היא אף השתתפה עם הרכבו השני בהצגה "שלושה בעגלה אחת" בין השנים 1994-1992. בשנות התשעים הנחתה את התוכנית "זאפ לראשון" בערוץ הראשון, ובין השנים 2008-1998 הנחתה את תוכנית הילדים "בחדר של חני" ששודרה בטלוויזיה החינוכית, שם נהגה לשוחח עם ילדים מכל רחבי ישראל. בשנת 2001 זכתה התוכנית בטקס מסך הזהב בקטגוריית התוכנית הטובה ביותר לילדים ולנוער, ונחמיאס עצמה זכתה בפרס המנחה הטובה בתחום תוכניות הילדים והנוער.
נחמיאס הייתה שותפה בדיבוב סדרות הטלוויזיה לילדים "פיטר פן", "עלילות בבאי" ועוד. במהלך שנות ה-90 ביצעה את שירי הפתיחה והסיום של סדרות הטלוויזיה לילדים שהיו פופולריות באותה תקופה, והם "עלילות בבאי", "פשוש", "גברת פלפלת", "המעופפים הנועזים", "במצולות הים עם דלפי", "בננות בפיג'מות","פופו" ו"הלו ספנסר" אותו ביצעה ביחד עם אהרון פררה. שיר הסיום של "גברת פלפלת" בביצועה הפך לאחד השירים המזוהים ביותר עמה.
בשנת 1992 הנחתה נחמיאס את תחרות "מלכת היופי" לצד מייק בורשטיין ובשנת 1993 הנחתה בשנית את התחרות לצד מני פאר.
בשנת 1998 השתתפה נחמיאס במופע "פעמוני היובל".
בשנת 2004 גילמה נחמיאס את הדמות יסמין אקריש בדרמה היומית "מיכאלה".
בין השנים 2005 -2007 היא הופיעה בתוכנית הבידור המצליחה "ספונג'ה בעיר הגדולה" עם ציפי שביט ועירית ענבי. ב-2007 שימשה כשופטת בתוכנית הריאלטי הישראלית "גריז".
בשנת 2008 הכריזה נחמיאס על כניסה לפוליטיקה המקומית והציגה עצמה כמועמדת למועצת עיריית רמת גן במסגרת מפלגת הירוקים.[3] היא הוצבה במקום השלישי ברשימת הירוקים למועצה ונבחרה למועצה לאחר שהרשימה זכתה בשלושה מנדטים בבחירות. בשנת 2012 לאחר כארבע שנים פרשה[4]. בחנוכה 2008 הופיעה במופע "מותק של פסטיבל".
בשנת 2009 הנחתה נחמיאס את התוכנית "המועדון" של הטלוויזיה החינוכית לצדו של דליק ווליניץ, תוכנית ערב יומית העוסקת במגוון נושאים רלוונטיים לבני חמישים פלוס.
ב-2009 הצטרפה לסדרת הדרמה המוזיקלית היומית "תיכון השיר שלנו" בתור אילנה שטרן.
בשנת 2010 הופיעה נחמיאס בהצגת הבידור המצליחה "קצרות ולעניין" לצדן של ציפי שביט ועירית ענבי.
מפסח 2013 ועד סוף סוכות של אותה שנה. לקחה חלק במופע "האוצר הנעלם" שהתרחש במיני ישראל לצד ציפי שביט, דון לני גבאי, עודד פז ועוד. נחמיאס גם כתבה את המחזה של מופע זה.
בחנוכה 2013 חזרה לשתף פעולה עם ציפי שביט בהצגת הילדים "מותק הילדות התחברו" הצגת המשך להצגה הראשונה ששתיהן כיכבו בה בשנת 1998.
ב-2014 נחמיאס החלה לככב במופע הלאדינו עם שירים מבית אבא "דוס צ'יקיטיקאס" לצד עירית ענבי.
ב-2015 השתתפה בתוכנית "6 אימהות".
בחנוכה 2015 השתתפה במחזמר "גולדי חזיות" בבימויו של אורי פסטר.
בחנוכה 2016 השתתפה בשנית במופע "מותק של פסטיבל".
ב-1 בינואר 2017 עלתה העונה החדשה של "ראש גדול" ובה היא מגלמת את סגנית מנהל בית הספר התיכון "אביבים" חניתה אבן-דרך.
ב-2017 יצא לאור התקליטור "ילאדינו: שירי ילדות ישראלית בתרגום ללאדינו" שבו שרה נחמיאס עם מקהלת "ילדי בית ספר למוסיקה" שירי ילדים עבריים שתורגמו ללאדינו בידי פרופ' שמואל רפאל.[5]
בנוסף נחמיאס גם מככבת במופעים: "עכשיו התור לאהבה" ו"תזמורת של ממש" (שניהם לזכר חברה הטוב עוזי חיטמן).